Categories
Freestyle Slalom

Freestyle Slalom – Cross

Druga lekcja freestyle slalom, jaką Wam zaprezentujemy, dotyczy pierwszego prawdziwego triku, bez którego nikt jeżdżący pomiędzy kubkami obyć się nie może. Cross, bo o nim mowa, to niezbędne narzędzie do przejść pomiędzy trikami, a także podstawa wielu innych, bardziej zaawansowanych ewolucji.

Jak wykonać cross pokazuje na filmie niezastąpiona Ewelina Czapla, jedna z najlepszych zawodniczek freestyle slalom w Polsce, instruktorka oraz pełna energii osoba. Ewelina jest częścią Czapla Team, zespołu trzech sióstr, które jako pierwsze polskie zawodniczki freestyle slalom doczekały się pro modelu kółek (gremialnie). Przypominamy, że możecie je zakupić w sklepie rolkowym Bladeville.

Naukę cross zaczynamy jadąc powoli. W przeciwieństwie do snake, jeżeli dysponujecie rolkami o rozsądnie krótkiej szynie (powiedzmy poniżej 255mm) lepiej mieć kubeczki nieco bliżej siebie, ponieważ ułatwi to wykonywanie triku przy małej prędkości. Pamiętajcie o złotej zasadzie – kolana ugięte. Przenosimy ciężar ciała nieco do przodu, a nogi w kostkach wypychamy nieco na zewnątrz, aby stać na zewnętrznych krawędziach kół. Robimy delikatny wykrok i jedziemy.

Jeżeli prowadzącą nogą jest prawa, jedziemy nią w lewo, omijając zewnętrzną stroną rolki kubek. Lewa noga jedzie z tyłu i omija go z prawej. Palce skierowane są więc do wewnątrz. Gdy obie rolki ominą kubek, musimy skręcić prawą w prawo a lewą w lewo, ustawiając palce na zewnątrz (jak do litery V). Kolejny kubek omijamy nogami ustawionymi równolegle, a za nim znów przechodzimy do pozycji z palcami skierowanymi do wewnątrz. Nie wykonujemy więc krzyżowania nóg przed każdym kubkiem, a przed co drugim – to taki half-beat.

Opanowanie tego triku, jak i jego wariantu podczas jazdy tyłem, jest naprawdę podstawą freestyle slalom. Jeżeli chcecie spróbować wersji tyłem, to zasady są w zasadzie identyczne i na pewno szybko załapiecie, jeżeli opanowaliście już Cross przodem. Polecamy najpierw odświeżyć sobie techniki przechodzenia do jazdy tyłem oraz ogólne zasady jazdy tyłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.