Categories
Freestyle Slalom

Freestyle Slalom – Footgun

„Pistolet” to trik slalomowy żywcem wzięty z jazdy figurowej na łyżwach. Co prawda slalomowa brać woli nazwę „footgun”, jednak po co bawić się w anglicyzmy, skoro mamy taką wystrzałową nazwę w języku polskim?

Jak się zabrać za naukę? Po pierwsze, odstawcie kubeczki na bok. Triku najlepiej się uczyć najpierw bez nich. Warunkiem koniecznym jego opanowania jest dobrze rozwinięta umiejętność jazdy na jednej nodze, w tym przejechania na niej toru kubeczków.

Na sucho nie pojedziesz

Pierwszą rzeczą, którą powinniście zrobić, jest odpowiednia rozgrzewka i rozciągnięcie się. Jeżeli nie należycie do osób, które mogą bez tego złapać się w skłonie za palce u nóg, będzie Wam to potrzebne.

Jedziemy, przykucamy na obie nogi i jednocześnie pochylamy się delikatnie do przodu. Przenosimy delikatnie ciężar na naszą wiodącą nogę (tzn. tą, na której będziemy jechać) i unosimy delikatnie palce drugiej stopy, jednocześnie łapiąc za czubek rolki. Teraz prostujemy nogę, a wolną rękę wysuwamy do przodu, używając jej do balansowania.

Zapewne zauważycie, że dość szybko tracimy prędkość. Jak temu zaradzić? Po pierwsze, zacząć jechać wężykiem. Po drugie, rytmicznie unosząc się delikatnie (naprawdę delikatnie) na nodze. Pozwoli nam to utrzymać pęd i przejechać całą długość toru.

Czas na kubki!

No właśnie – toru! Gdy już opanujemy trik „na sucho”, możemy przejść do jazdy między kubeczkami. Zacznijcie od szerszego rozstawu, przechodząc stopniowo na węższy.

Na filmie zobaczycie jak footgun jeździ jedyna w swoim rodzaju Ewelina Czapla, instruktorka I Love Rolki Warszawa, riderka Powerslide Polska oraz jedna z sióstr z Czapla Team. Do Eweliny można się zapisać na zajęcia pod tym linkiem, pod warunkiem, że jest dostępna (uprzedzamy, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj przebywa na obozach rolkowych).

A jeżeli potrzebujecie sprzętu do slalomu, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu partnerskiego Bladeville.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.