Categories
Podstawy jazdy

Jak nauczyć się jeździć na rolkach

W załączonym filmie przygotowanym we współpracy z naszym partnerem Bladeville, instruktor I Love Rolki Kraków, Mateusz, tłumaczy jak zacząć z jazdą na rolkach od zera. To absolutne podstawy jazdy na rolkach, które musimy opanować, zanim przejdziemy dalej.

W tym celu najlepiej znaleźć …trawnik. Tak, trawnik.

Zakładamy rolki i stajemy w nich na trawie, przyjmując prawidłową postawę do jazdy: kolana ugięte, klatka piersiowa pochylona do przodu (plecy wyprostowane!). Ramiona, kolana i palce u stóp powinny znajdować się w tej samej linii. Aby ułatwić sobie wyrobienie nawyku trzymania prawidłowej pozycji, możemy trzymać dłonie na kolanach.

Następnie ustawiamy stopy w literę „V” – oznacza to, że jedną z nich musimy ustawić je mniej więcej pod kętem 45 stopni, tak aby szyny w rolkach utworzyły kształt tej właśnie litery.

Następnie wykonujemy kroki w przód, zamieniając stopy miejscami, zwracając uwagę aby zawsze stawiać stopy tak, aby były prostopadle do siebie (z palcami skierowanymi na zewnątrz). Bardzo ważne jest to, aby nie zapominać o pracy kolan i dociskać ostatnie koło rolki, którą stawiamy prostopadle, do szyny drugiej. Ćwiczenie wykonujemy coraz szybciej, aż nabierzemy pewności pozwalającej nam przejść na asfalt lub beton.

W tym momencie, jeżeli wcześniej tego nie zrobiliście, załóżcie kask oraz ochraniacze. Upadek na twardym podłożu boli bardziej, niż na miękkim trawniku, prawda?

Na utwardzonej nawierzchni wykonujemy ćwiczenie w dokładnie ten sam sposób, stopniowo rezygnując z dociskania nóg do siebie. Staramy się dłużej jechać na jednej nodze, a ostatnim etapem tego ćwiczenia jest przejście w dłuższe, posuwiste ruchy, które nadadzą nam prędkości. Gratulacje – zaczęliście jeździć na rolkach!

To oczywiście dopiero początek przygody z jazdą na rolkach, a przed Wami jeszcze sporo do nauczenia. Sprawdźcie inne nasze filmy instruktażowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.