Categories
Podstawy jazdy

Jazda na dwóch kółkach

Jeżeli chcecie nauczyć się jazdy freestyle slalom, trzeba opanować wheelingi. Ale jak się do tego zabrać? Najpierw musimy opanować jazdę na dwóch kołach. Nabycie tej umiejętności zapulsuje także, jeżeli chodzi o balans oraz panowanie nad rolkami. Dziś w nauce pomoże Wam instruktorka Natalia, ze szkółki I Love Rolki Łódź.

Jak zwykle: zapinamy dobrze rolki, zakładamy kask (obowiązkowo!) oraz zakładamy ochraniacze, jeżeli jesteśmy mocno niepewni swoich umiejętności. Musimy także umieć jeździć w pozycji w nogami ustawionymi w nożyce.

Prawidłowa postawa do wykonania ćwiczenia różni się nieco od typowej do jazdy. Uginamy nogi w kolanach, stopy stawiamy równolegle, ręce rozkładamy na boki, na wysokości ramion, jednak plecy pozostawiamy proste pod kątem prostopadłym do podłoża – nie pochylamy się.

Przenosimy ciężar na jedną nogę, przenosząc nad nią górną połowę ciała. Drugą nogę wysuwamy w tył, opierając ją o podłoże na przednim kole. Powtarzamy, zamieniając nogi miejscami. Później wykonujemy to ćwiczenie w jeździe. Kolejny etap jest analogiczny – z tym że wysuwamy wolną nogę do przodu, opierając jej ciężar na tylnym kole.

Następnie stajemy bokiem do przeszkody (drzewo, ściana, ławka etc.) i podpierając się o nią, ustawiamy się w pozycji nożyc. Palce nogi wysuniętej do przodu ciągniemy ku górze, natomiast w drugiej rolce robimy to z piętą. Powtarzamy kilka razy i przechodzimy do prób w trakcie jazdy, zwiększając stopniowo prędkość. Gratulacje – umiecie już jeździć na dwóch kołach!

Najczęstsze błędy, których należy się wystrzegać, to:

  • rozstawianie stóp szerzej, niż na szerokość bioder, co skutkuje niestabilną postawą
  • pochylanie się do przodu
  • prowadzenie nóg obok siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.