Jazda na rolkach przekładanką
Wybaczcie tytuł nagłówka. Nie będzie tutaj żadnego Mateusza. Są jednak chwile, że człowiek nie może się obyć bez rzucenia czerstwym dowcipem. To zdecydowanie jedna z nich.
Przyznajemy z ręką na sercu, że to, iż lekcja na temat przekładanki pojawia się na portalu dopiero teraz, jest dla nas kłopotliwe. Co tu dużo mówić, wstyd! To bowiem jedna z najważniejszych, podstawowych umiejętności w arsenale każdego szanującego się rolkarza. Jest nieoceniona w jeździe po mieście, do rozpędzania się na podjazdach do trików a także do efektywnego, dynamicznego skręcania.
Jednakże do tej pory nie mieliśmy nagranego dobrego materiału omawiającego temat. Z odsieczą przyszła nam Natalia Rutkowska z toruńskiej szkółki rolkowej Ice’n’Roll. Ta niezwykle utalentowana instruktorka projektu I Love Rolki pokaże Wam, jak się zabrać do przekładanki.
Najpierw warto zaznajomić się z pojęciem krawędzi w rolkach. Łyżwy mają w zasadzie jedną krawędź, czyli punkt styku z podłożem, natomiast rolki, z racji profilu kółek, mają ich w teorii nieskończenie wiele, w zależności od tego, pod jakim kątem ustawimy rolkę. W dużym uproszczeniu mówimy jednak, że podczas przekładanki używamy krawędzi zewnętrznej oraz wewnętrznej. Najprościej: na zewnętrznej znajdziemy się, gdy wypchniemy kostki na zewnątrz (od siebie) a na wewnętrznej, gdy zrobimy to do wewnątrz (do siebie).
Na sztywno skręcać się nie da.
Przenoszenie ciężaru ciała na krawędzie jest konieczne do skręcania. Wielu początkujących wykonuje błąd, usiłując skręcać rolką ustawioną równolegle do podłoża, szorując kołami o nawierzchnię. Chyba nie trzeba wspominać, że przynosi to mierne efekty.
Aby nauczyć się przekładanki warto dobrze wyćwiczyć jazdę na krawędziach, a najłatwiej zrobić to jadąc na jednej nodze po kole. Jeżeli chcemy pojechać na nodze skierowanej do centrum okręgu, przenosimy ciężar ciała na zewnętrzną krawędź kół. Analogicznie, jadąc na nodze skierowanej w kierunku od centrum okręgu, używamy krawędzi wewnętrznej. To samo ćwiczenie możemy wykonać na ósemce – jadąc raz na lewej, a raz na prawej nodze. Jeżeli dobrze opanujemy te ćwiczenia, możemy przejść do samej przekładanki: koniecznie obejrzyjcie wideo, jako że obraz jest tutaj wart więcej, niż tysiąc słów.
Pro Tip: Istotne jest to, aby podczas przekładanki używać obu krawędzi do odbicia! W ten sposób szybko nabieramy prędkości.
Jeżeli chcecie zobaczyć więcej filmów instruktażowych od Natalii, to polecamy jej kanał Youtube. A jeżeli macie chrapkę na nowy sprzęt, to naturalnie zapraszamy do naszego sklepu partnerskiego Bladeville.