Nauka jazdy na rolkach u dzieci – jak zacząć?
Kto się nie przewróci, ten się nie nauczy – o tym powiedzeniu trzeba pamiętać ucząc swoje dziecko jazdy na rolkach. Dokładając starań, aby upadki były bezpieczne i bezbolesne, omówimy poniższe tematy:
- W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rolkach?
- Jakie rolki kupić dla dziecka?
- W jaki sprzęt ochronny warto się wyposażyć?
- Jakie są możliwości nauki jazdy na rolkach dla dzieci?
- Zaproponujemy pierwsze ćwiczenia na rolkach dla dziecka, które będziesz mógł z nim wykonać w domu.
- Przedstawimy korzyści płynące z uprawiania jazdy na rolkach przez Twoje dziecko.
Czy Twoje dziecko jest już gotowe do postawienia pierwszych kroków w jeździe na rolkach?
Naukę jazdy na rolkach dziecko może rozpocząć już w wieku 4-5 lat. Każdy młody człowiek rozwija się inaczej, dlatego to umowny okres. Niektóre dzieci będą mogły postawić swoje pierwsze kroki na rolkach trochę wcześniej, inne trochę później.
Jeśli twoje dziecko swobodnie biega, skacze, zachowuje równowagę i przy tym wykazuje dużą chęć ruchu, śmiało możecie zaczynać waszą przygodę z rolkami. Ten sport doskonale rozwija motorykę dużą i koordynację dwóch stron ciała. Dlatego jest dobrym ćwiczeniem dla dzieci, które mają w tych obszarach pewne trudności.
Sprzęt do jazdy na rolkach dla dzieci
W trosce o bezpieczeństwo Twojego dziecka, warto zadbać o dobry sprzęt.
Do rozpoczęcia nauki jazdy na rolkach będziecie potrzebować: rolek, kasku oraz kompletu ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana.
Jeśli nie chcesz bawić się w półśrodki, ale zastanawiasz się, czy Twojemu dziecku spodoba się jazda na rolkach, oraz czy warto od razu wydawać pieniądze na dobrej klasy ekwipunek, najlepiej skorzystać ze sprzętu z wypożyczalni. To rozwiązanie ma także tę zaletę, że często istnieje możliwość wypróbowania więcej, niż jednego modelu rolek. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakie rolki będą lepiej pasować przed zakupem.
Jeżeli Twoje dziecko polubi jazdę na rolkach i postanowicie kupić własny sprzęt, mamy dla Was dobrą wiadomość. Rolki dla dzieci są regulowane. Najczęściej obejmują cztery rozmiary np. 29-32, 33-36, 37-40 jest więc spora szansa, że posłużą Waszemu dziecku przez kilka lat. Dobrej jakości sprzęt ułatwia utrzymywanie prawidłowej pozycji do jazdy na rolkach i niweluje ryzyko krzywienia nóg w kostkach. To bardzo ważne nie tylko ze względu na samą jazdę, zużycie sprzętu, ale co najważniejsze – zdrowia naszych pociech.
Na co zwrócić uwagę wybierając rolki i akcesoria dla dziecka?
Rolki:
- Konieczny jest sztywny w cholewce, dobrze trzymający staw skokowy but. To bardzo ważne, aby dziecko utrzymywało nogi równo i nie krzywiło ich w kostkach ani do środka, ani na zewnątrz. Dobrej jakości sprzęt zapewni Twojemu dziecku utrzymywanie prawidłowej pozycji do jazdy. Sprawdzonym modelem są rolki dla dzieci Powerslide Stargaze. Dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych czarno-niebieskim i różowym. Istnieje także ich bardziej zaawansowany wariant oparty o tę samą konstrukcję buta – Powerslide Universe.
- Ustawienie kółek w jednej linii. Na rynku można znaleźć sporo wyrobów „rolkopodobnych”, w których kółka ustawione są w dziwny sposób. Np. jedno kółko z przodu, dwa równolegle do siebie z tyłu lub dwa małe kółka z przodu, dwa większe kółka z tyłu.
Takich „rolek” nie znajdziemy w specjalistycznych sklepach. Dlatego ich obecność w ofercie danego sprzedawcy jest czerwoną flagą, że raczej nie ma co liczyć na fachową obsługę.
Z pozoru może się wydawać, że np. dwa kółka ustawione do siebie równolegle z tyłu będą działać jak we wrotkach, czyli dawać większą stabilność na boki. Nic bardziej mylnego – jedyny efekt na jazdę będzie negatywny, uniemożliwiając skręcanie. Nie mają one bowiem osi na wychylnym zawieszeniu (trucków) jak wrotki – a co za tym idzie, koła zamontowane są „na sztywno”.
Dziecko nie nauczy się w czymś takim jeździć na rolkach. Koła muszą być w jednej linii, w tym samym rozmiarze.
Konieczne są kółka z poliuretanu, potoczne nazywane kauczukowymi – w większości rolek to już standard. Niestety, w bardzo tanich i niskiej jakości rolkach zdarzają się kółka plastikowe. Mają mniejszą przyczepność, toczą się dużo gorzej, przenoszą dużo więcej wibracji, a na niektórych nawierzchniach ślizgają się.
Jednak będąc szczerym – jeżeli rolki mają plastikowe kółka, to najprawdopodobniej będzie to najmniejszy problem z nimi. Rolek z plastikowymi kółkami nie znajdziemy w sklepach specjalistycznych.
Sprzęt ochronny
Każde dziecko powinno zaczynać naukę jazdy rolkach w kasku i ochraniaczach, ze względu na spore ryzyko upadków w początkowej jej fazie.
Na rynku dostępnych jest wiele zestawów ochraniaczy 3w1, czyli komplet osłon na nadgarstki, łokcie, kolana. Najważniejsze jest aby były one zgodne z normą EN 14120:2003+A1:2007, ponieważ gwarantuje to odpowiedni poziom ochrony i bezpieczeństwa użytkowania.
Podobnie rzecz ma się z kaskami. W praktyce, można stosować dowolny kask przeznaczony do sportów wrotkarskich i zgodny z normą EN 1078:2012. Warto jednak zainwestować w taki, który posiada pełną osłonę w części potylicznej. Dzieci mają nieco inny środek ciężkości niż dorośli, ze względu na to, że ich głowa jest większa w stosunku do reszty ciała. To zwiększa ryzyko upadków w tył.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na co należy zwrócić uwagę kupując kask na rolki, przeczytaj artykuł na ten temat.
Cały niezbędny ekwipunek – zarówno rolki, jak i kaski oraz ochraniacze, a nawet pomocne w nauce manewrów kubeczki do slalomu, znajdziecie w naszym sklepie partnerskim Bladeville. To biznes prowadzony przez rolkarzy, dla rolkarzy – macie gwarancję, że nie natkniecie się tam na kiepskiej jakości sprzęt.
Od czego zacząć naukę jazdy na rolkach u dzieci?
Masz do wyboru trzy opcje nauki jazdy na rolkach dla dziecka:
- nauka w szkółce rolkowej
- indywidualna nauka jazdy na rolkach z instruktorem
- samodzielna nauka z rodzicem w domu lub na podwórku
Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Krótko omówimy je poniżej.
Zajęcia w szkółce rolkowej są bardzo atrakcyjną formą nauki jazdy.
W grupie dzieci nawzajem się mobilizują oraz uczą się od siebie, dzięki czemu postępy w rozwijaniu umiejętności przychodzą im szybciej. Ponadto, jest to dla nich okazja do nawiązania nowych przyjaźni.
Jako że jesteśmy związani z największą, ogólnopolską siecią szkółek rolkowych, czyli I Love Rolki, gorąco zapraszamy na zajęcia do nich. Szkółki zrzeszone w projekcie stawiają mocny nacisk na naukę poprzez zabawę. To sprawia, że dzieci z wielką przyjemnością przychodzą na zajęcia.
Indywidualna nauka jazdy na rolkach pod okiem wykwalifikowanego instruktora to gwarancja prawidłowych nawyków oraz możliwość dopasowania dogodnego miejsca i terminu zajęć. To świetna opcja zwłaszcza dla tych dzieci, które z różnych przyczyn potrzebują bardziej indywidualnego podejścia i własnego tempa nauki lub nie czują się komfortowo w dużej grupie.
Samodzielna nauka z rodzicem jest świetną opcją na wspólne spędzenie czasu i daje ogromną satysfakcję. Najlepiej, jeżeli rodzic już sam ma opanowane podstawy jazdy i jeździ na rolkach razem z dzieckiem. Instruowanie dziecka „na sucho” jest dużo trudniejsze, bo większość rzeczy dużo łatwiej pokazać, niż wytłumaczyć. Jeżeli chcecie podciągnąć swoje umiejętności i przy okazji nabrać wiedzy potrzebnej do pokazania dziecku elementów jazdy na rolkach, polecamy zapoznanie się z materiałami zgromadzonymi na naszej stronie.
Zanim wyruszycie wspólnie na betonowy plac, naukę jazdy na rolkach możesz rozpocząć z dzieckiem w domu na dywanie. Może to być również mata lub kawałek trawnika na podwórku. Dzięki temu dziecko oswoi się z rolkami na podłożu, które da mu lepszą stabilność.
Pamiętajcie – nauka jazdy na rolkach powinna być dla dzieci przede wszystkim frajdą. Należy dać im czas na rozwój umiejętności we własnym tempie i motywować, a nie strofować.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu „Nauka jazdy na rolkach dla dzieci w 6 krokach”.
Autorką powyższego tekstu jest Natalia Rutkowska – licencjonowana instruktorka jazdy na rolkach, prowadząca toruńską szkółkę Ice’n’Roll.