Categories
Podstawy jazdy

Nauka skakania na rolkach

Umiejętność skakania na rolkach to zdecydowanie czołówka rzeczy, których nowicjusze w naszym ulubionym sporcie pragną się nauczyć. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest nieodzownym elementem jazdy agresywnej oraz freeskate, a i rolkarzom mniej żądnym adrenaliny może uratować skórę.

Jak się zabrać do nauki? To objaśnia niezawodna Marysia ze szkółki Roll4All należącej do projektu I Love Rolki.

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to założyć i odpowiednio zapiąć kask. Zrobione? Ok, to lecimy dalej.

Drugi krok to upewnienie się, że nasze rolki są odpowiednio zawiązane i zapięte. Próbowaliście kiedyś skakać w rozwiązanych butach? Słaby pomysł. Zwłaszcza trzymanie poniżej kostki jest istotne – umożliwia bowiem prawidłowe wybicie. Jeżeli chodzi o cholewkę, w niektórych rolkach porusza się ona z wyraźnym oporem i niełatwo jest złożyć się do skoku. W takim wypadku możemy nieco poluzować górną klamrę, co da nam lepszy zakres ruchu w stawie skokowym. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić, ponieważ może skończyć się to kontuzją podczas lądowania.

Teraz jesteśmy gotowi do nauki. Należy znaleźć równy kawałek trawnika, na którym będziemy ćwiczyć „na sucho”. Przyjmujemy pozycję do podskoków: plecy proste, kolana ugięte, ramiona wyprostowane. Pochylamy tułów nieco do przodu i wykonujemy delikatne podskoki. Ważne jest, aby wybijać się obunóż. Zwróćcie uwagę, aby przy lądowaniu jako pierwsze dotykały podłoża Wasz palce (czyli przednie koła w rolkach). Nie lądujemy na sztywnych, spiętych nogach – schodzimy niżej, do półprzysiadu, aby zamortyzować skok. Im wyższy podskok, tym niżej musimy zejść podczas lądowania.

Gdy już poczujemy się pewnie w skokach na trawie, przechodzimy do prób na utwardzonej nawierzchni. Znajdźcie gładki kawałek betonu i powtarzajcie to samo ćwiczenie, a następnie próbujcie wykonywać je jadąc. Naturalnie, najpierw powoli, potem szybciej. Skacząc, wybijamy się w górę, nie do przodu! Dłuższy skok wykonujemy jadąc szybciej.

Kolejnym etapem jest nauka skakania przez przeszkody. Znajdzie lub wyznaczcie (np. kredą) na podłożu linię, przed którą będziecie się wybijać. Gdy opanujecie już przeskakiwanie przez linię, spróbujcie przeskoczyć patyk.

Opanowane? To podnosimy stopień trudności, starając się przeskoczyć wyższą przeszkodę. Warto mieć tyczkę – ale jeżeli takowej nie posiadacie, możecie zrobić prowizoryczną, np. oprzeć długi patyk na puszkach po napojach czy czymkolwiek, co macie pod ręką. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie skoczyć wyżej, należy wykonać zamach rękami do tyłu i w momencie wybicia, wyrzucić je w przód i w górę.

Gratulacje! Nauczyliście się właśnie skakać na rolkach.

Na koniec lista najczęstszych błędów, jakich należy unikać:

  • Nie lądujemy na prostych nogach. To szybki sposób na nabawienie się kontuzji.
  • Nie odchylamy się do tyłu. Rolki wtedy spod nas wyjadą a my upadniemy.
  • Nie lądujemy na piętach. Z tej samej przyczyny, dla której nie odchylamy się do tyłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.