Categories
Poradniki

Pierwsze kroki na rolkach – czyli instrukcja, jak zacząć!

Rolki to sport dla każdego: daje dużo wytchnienia, poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie całego ciała. Jest to także świetny trening aerobowy, który poprawia naszą wydolność. To doskonały sport na wyrzeźbienie zgrabnych nóg i pośladków oraz spalenie tkanki tłuszczowej w przyjemny, nieobciążający sposób.

Jeśli nie lubisz ćwiczyć na siłowni i cenisz sobie ruch na świeżym powietrzu, to rolki będą dla Ciebie świetnym wyborem. Jazda na rolkach jest także doskonałym sportem dla osób cierpiących na problemy ze stawami, jako że obciąża je w dużo mniejszym stopniu niż np. bieganie.

Warto zauważyć, że jazdą na rolkach można cieszyć się zarówno samotnie, jak i w grupie. Umożliwia rozładowanie napięcia, energii ale i na „wejście w zonę” i wyciszenie się. Jest to więc sport dla różnych typów osobowości.

Nie jest to jednak sport, który można ot tak, po prostu, zacząć uprawiać. Musicie wiedzieć, że…

…do pierwszych kroków na rolkach należy się przygotować!

Aby rozpocząć trening biegowy, wystarczy założyć buty i ruszyć w trasę stopniowo zwiększając dystans i tempo. W przypadku rolek zanim wyruszysz w teren i rozpoczniesz intensywny trening, musisz poświęcić czas na naukę jazdy. Choć początki mogą wydawać się trudne, wystarczy trochę cierpliwości i kilka wskazówek, którymi podzielimy się z Wami w tym artykule, aby opanować umiejętność jazdy na rolkach.

Na początku należy zadbać oczywiście o odpowiedni sprzęt. Jeżeli już go mamy, czeka nas nauka podstaw: opanowanie równowagi, techniki odbić, skręcania oraz hamowania. Korzyści płynące z jazdy na rolkach są na tyle atrakcyjne, że warto poświęcić na to czas. Ponadto, każda pokonana trudność i kolejna zdobyta umiejętność dadzą Ci ogrom satysfakcji. Sama jazda jest natomiast świetną zabawą.

Dobry sprzęt ułatwi Ci naukę.

Profesjonalny sprzęt wrotkarski (tak, wrotkarski – tą nazwą w języku polskim określamy sprzęt do jazdy na wrotkach, rolkach i deskorolkach) zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji, komfort oraz płynność jazdy. Dobrej jakości rolki są odpowiednio sztywne i chronią przed gięciem nóg w kostkach do środka lub na zewnątrz – to bardzo częsta przypadłość u początkujących rolkarzy, zwłaszcza tych, którzy nie uprawiają regularnie sportu i nie mają odpowiednio wyrobionej siły mięśni oraz zmysłu równowagi.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie nie zniechęcić się już na starcie, zakup rolki produkcji profesjonalnej firmy. Na dobrej jakości podstawowe modele rolek do jazdy rekreacyjnej trzeba wydać 450-500 PLN (w chwili pisania tego tekstu), jeżeli chcemy coś bardziej rozwojowego, a zwłaszcza ze sztywnym butem, trzeba się przygotować na większy wydatek. Wielu osobom wydaje się to wysokimi kosztami, co zapewne wynika z postrzegania tego sportu bardziej jako rozrywki niż „poważnej” aktywności fizycznej.

Warto jednak zauważyć, że jazda na rolkach jest tak naprawdę sportem tanim – np. nowe, dobrej klasy buty narciarskie kosztują tyle co naprawdę topowe rolki freeskate. Dodajmy do tego koszt samych nart, kijów, akcesoriów oraz odzieży na narty. No i nie zapominajmy o tym, że na nartach nie pojeździmy byle gdzie – trzeba jechać na stok, często wykupić ski pass, jeżeli jedziemy na kilka dni zapłacić za zakwaterowanie etc. Jeżeli chcecie uprawiać kolarstwo „na serio” – ponownie, dobry rower to kilka tysięcy złotych. Nawet przyzwoity model do spokojnej jazdy dla zdrowia kosztuje więcej, niż dobra para rolek.

Jakie marki brać pod uwagę? Można powiedzieć, że na rynku dobrych rolek fitness dominują trzy: Powerslide, Rollerblade oraz K2. Każda z nich stawia na nieco inne aspekty – Powerslide celuje w innowacyjne rozwiązania technologiczne i szeroką gamę modeli, Rollerblade w bardziej tradycyjne konstrukcje i najwyższą jakość materiałów przy bardziej zawężonym wyborze, a K2 stawiają sobie za cel tworzenie jak najlżejszych rolek, które mają dawać nam wrażenie, że mamy na sobie obuwie sportowe.

Trzeba pamiętać, że rolki do jazdy rekreacyjnej i fitness posiadają tzw. miękki but – czyli wygodny „kapeć” osadzony na sztywnej podstawie połączonej ze sztywną, zewnętrzną cholewką. Taka konstrukcja sprawia, że rolki są bardzo wygodne, jednak nie oferują tak precyzyjnego przełożenia ruchów, trzymania stopy oraz wsparcia stawu skokowego, jak modele z pełną skorupą.

Obrazek przestawiający rolki typu softboot Powerslide Phuzion
Rolki typu softboot – Powerslide Phuzion

Jest to swego rodzaju uproszczenie, bo istnieją rolki fitness takie jak np. Powerslide Swell, które posiadają but zbliżony bardziej do rolek freeskate ze zintegrowaną wyściółką, cechujące się lepszym trzymaniem stopy i sztywnością, niż klasyczne softbooty. Przyjmijmy jednak, że jeżeli o miękkie buty chodzi, do magicznej granicy 1000zł znajdziemy raczej standardowe rolki fitness.

Obrazek przedstawia rolki Powerslide Swell Firefly
Zaawansowanej konstrukcji rolki do jazdy fitness – Powerslide Swell Firefly 110

Modele od firmy K2 nie różnią się między sobą drastycznie – większość ma tę samą konstrukcję zewnętrznego szkieletu i buta. Inne są systemy sznurowania oraz wielkość kół, a co za tym idzie – długość szyny. W ofercie Powerslide popularne są modele z serii Phuzion, a u Rollerblade z serii Macroblade.

Alternatywną opcją są rolki z twardą skorupą, nazywane rolkami do freeskatingu lub jazdy miejskiej. Jest to dużo bardziej rozwojowa opcja, jako że modele tej klasy wytrzymają o wiele więcej, niż fitnessowe. Zapewniają także lepsze wsparcie stawu skokowego, świetnie chronią stopę, lepiej przenoszą energię odepchnięcia.

Nawet najprostsze rolki tego typu są sprzętem, który posłuży nam lata. W tym segmencie ponownie można wyróżnić trzy wiodące marki: FR Skates, oraz tak jak poprzednio, Powerslide i Rollerblade. Na znaczeniu straciła już marka Seba, ale warto mieć z tyłu głowy, że kiedyś ona i FR Skates były jedną firmą. Wiele osób do dziś mówi, aby „brać Seby”, mając tak naprawdę na myśli modele od FR Skates.

Obrazek przedstawia rolki Powerslide Next 80
Rolki Powerslide Next 80

Jeżeli chodzi o tę pierwszą, bardzo popularnymi modelami na start są FRX oraz FR3. Firma Powerslide oferuje rolki z linii Imperial, Next oraz Zoom – każda z nich ma inne parametry oraz szerokość buta (kolejno: wąskie, średnie, szerokie), dzięki czemu łatwiej wybrać model dla siebie. Rollerblade z kolei posiadają dwie linie modeli: Rollerblade RB oraz Twister Edge. Wszystkie te rolki są od siebie różne i warto przymierzyć jak najwięcej modeli.

Czy cena czyni cuda?

Podczas wyboru rolek nie należy kierować się głównie kryterium ceny. Wiadomo, że „mówi się łatwo” – prawda jest jednak taka, że jeżeli kupimy niskiej jakości, tanie rolki, to stanie się najpewniej jedna z dwóch rzeczy:

  • Zniechęcimy się do jazdy, a nikt od nas nie odkupi używanego, niskiej jakości modelu, więc pieniądze wyrzucone w błoto (po co kupować używane rolki które na półce sklepowej, nowe, kosztują 250zł?).
  • Jazda nas wciągnie, ale rolki zaczną nas ograniczać w robieniu postępów (np. przez zbyt niską sztywność) lub po prostu szybko się zużyją, jeżeli będziemy jeździć regularnie. Ponownie – zmarnowane pieniądze, bo będziemy szukać lepszej klasy sprzętu prędzej niż później.

Jeżeli grubość naszego portfela nie pozwala nam na zakup nowego sprzętu za gotówkę, mamy dwie opcje:

  • Zakup używanych, dobrej klasy rolek (tutaj trzeba jednak mieć pewne rozeznanie w modelach oraz ile warto za dane rolki zapłacić).
  • Zakup w systemie ratalnym – co jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ dostajemy sprzęt nowy, objęty gwarancją producenta i obsługą gwarancyjną sklepu.

Dobrej jakości sprzęt posłuży nam przez lata. Co naturalne, przy intensywnym użytkowaniu, co jakiś czas będzie trzeba wymieniać kółka i łożyska. Są to elementy eksploatacyjne, tak jak w samochodzie klocki hamulcowe, czy opony. Warto pamiętać, że koła także są różnej jakości – jeżeli jeździmy naprawdę często, to po zużyciu fabrycznie montowanych, warto zainwestować w takie wysokiej klasy. Nie tylko wystarczą na dłużej, niż te montowane w większości rolek (za wyjątkiem najdroższych modeli) ale i zapewnią lepsze wrażenia z jazdy.

Podpowiadamy, jak prawidłowo rozpocząć naukę jazdy na rolkach.

Podstawą jest dobrze założony i dopasowany sprzęt – rolki kupujemy trochę jak buty. To znaczy – nie zostawiamy miejsca na zapas. Nie mogą one być ani za duże ani za małe.

Warto sobie zmierzyć stopę (instrukcja tutaj) aby poznać swój tzw. mondo point. To długość stopy wyrażona w centymetrach. Pomiar jest ważny, ponieważ producenci nie mają ujednoliconej tabeli rozmiarów. Dlatego w jednym modelu może dla nas być odpowiedni rozmiar EU40, a w innym nawet EU42. Nie należy sugerować się rozmiarem butów noszonych na co dzień.

Każdy z nas ma inną stopę, nie tylko pod względem długości, ale i kształtu oraz szerokości. Aby dobrać dla siebie odpowiednie rolki najlepiej przymierzyć kilka par i wybrać te, które najlepiej pasują. Dla jednych idealne będą szerokie buty, dla innych wąskie. To zagadnienie szerzej omawiamy tutaj.

Obrazek przedstwiający kaski oraz ochraniacze marki Ennui, leżące obok siebie na murku w skateparku.
Kaski i ochraniacze marki Ennui

Ubieranie rolek zaczynamy od założenia kasku. Może to być kask rowerowy lub specjalistyczny kask do sportów wrotkarskich, który chroni potylicę naszej głowy. Z racji charakterystyki upadków na rolkach, jakie przytrafiają się osobom początkującym, zdecydowanie warto wybrać ten drugi rodzaj. Jeżeli chcecie przeczytać więcej o wyborze kasku, zaglądnijcie tutaj.

Kolejnym krokiem jest założenie ochraniaczy na kolana oraz łokcie. Te ochraniacze mają na celu zabezpieczenie przed uszkodzeniem stawów, więc są naprawdę istotne zwłaszcza w początkowej fazie nauki, gdy często upadamy. Zakładając komplet ochraniaczy będziecie czuć się dużo bezpieczniej i pewniej, co ułatwi naukę. Jeżeli nie macie jeszcze ochraniaczy, możecie kupić je choćby w naszym sklepie partnerskim.

Następnie zakładamy rolki. Usiądźcie wygodnie w pobliżu miejsca, w którym będziecie ćwiczyć, najlepiej na ławce, a nie na ziemi – będzie łatwiej założyć rolki oraz wstać do jazdy. Piętę dosuwamy do tyłu buta, jego język wsadzamy do środka rolki, wiążemy. Wiązać rolki należy solidnie – zapewnia to trzymanie na całej długości stopy, a nie tylko w miejscach, gdzie zaciśniemy but klamrami. Zapobiegnie to bolesnym otarciom, bo stopa nie będzie się poruszać w środku. Do jazdy na rolkach najlepiej jest ubierać wysokie skarpety sportowe, jako że takie zapewniają najwyższy stopień komfortu. Odradza się jazdę w „stópkach” pod kostkę – ich ściągacz może powodować otarcia skóry podczas jazdy.

Ostatnim i bardzo istotnym elementem wyposażenia, jaki musimy założyć, są ochraniacze na nadgarstki. To zaraz po kasku rzecz, którą koniecznie trzeba mieć, bez względu na stopień zaawansowania – nadgarstki niezwykle łatwo uszkodzić podczas upadków, a jako że to jedne z bardziej złożonej budowy stawów w naszym ciele, ich kontuzja może skutkować trwałym obniżeniem sprawności. Dlaczego zakładamy je jako ostatnie? Bo usztywnienie nadgarstka sprawia, że trudniej dobrze zawiązać i zapiąć rolki.

Opanowanie równowagi na rolkach.

Aby początek nauki był łatwiejszy, rozpocznij stawianie pierwszych kroków na powierzchni, która ułatwi utrzymanie równowagi.

Może to być trawa, tartan, dywan lub elastyczna mata. Rozstaw nogi w pozycji równoległej, na szerokość bioder, ugnij kolana, lekko pochyl tułów do przodu i oprzyj ręce o uda. W takiej pozycji kolana i palce powinny znajdować się w jednej linii. Pilnuj, aby nie kierować kolan do środka.

Kolejna ważna sprawa – skieruj wzrok przed siebie. To bardzo istotne aby w przyszłości, jadąc na rolkach, widzieć, co się dzieje pięć metrów przed nami i móc zareagować na przeszkodę. Pozwala to także na lepsze, bardziej naturalne utrzymanie równowagi.

Takie ułożenie ciała to właśnie pozycja do jazdy na rolkach.

Teraz rozpoczynamy ćwiczenia na równowagę. W ustalonej wcześniej pozycji przenoś ciało raz na prawą, raz na lewą nogę. Najpierw przechyl ciało na jedną stronę, a następnie oderwij jedną nogę od podłoża. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż poczujesz się pewnie i stabilnie.

Ważne – w trakcie ćwiczenia naciskamy na śródstopie, a ciało utrzymujemy lekko pochylone do przodu. Jeśli odchylisz plecy poza linię pięt, czeka Cię upadek do tyłu. Skoro jesteśmy już przy upadkach, warto przećwiczyć je w sposób kontrolowany i przewrócić się z pozycji rolkowej do przodu. Naturalnie, na wspomnianym wcześniej, miękkim podłożu.

Zanim upadniesz na ziemię zejdź do przysiadu, tak aby znajdować się jak najniżej. Następnie przewróć się do przodu, w pierwszej kolejności upadając na kolana, następnie łokcie i na końcu na nadgarstki, które są najdelikatniejsze – dlatego kładziemy je na ziemi na końcu, kiedy siła upadku rozłożona jest na inne części ciała.

Kolejna pozycja, którą należy opanować na rolkach, jeszcze stojąc w miejscu, to pozycja litery V. Ustaw piety do siebie, a palce skieruj na zewnątrz. Przemieszczaj się małymi krokami do przodu, utrzymując kąt pomiędzy stopami. Za każdym razem odrywaj nogi od podłoża i maszeruj.

Kiedy poczujesz się pewnie na miękkim podłożu, wykonaj te same ćwiczenia na twardym podłożu. Pamiętaj, aby wybrać miejsce wolne od ruchu samochodowego i tłumu ludzi, z równą nawierzchnią. To zagwarantuje Ci komfort psychiczny i bezpieczeństwo.

Technika odbić podczas jazdy przodem na rolkach

Prawidłowe odbicia wykonujemy z ustawienia stóp w literę V, po przekątnej, raz w lewą, raz w prawą stronę. Jeśli poruszasz się po prostokątnym placu lub ścieżce zawsze kieruj odbicie do rogu. Odpychaj się z wszystkich wszystkich kółek, przy użyciu wewnętrznej ich krawędzi. Bardzo często początkujący rolkarze próbują odbijać się w tył, od palców, co skutkuje utratą równowagi i jest zwyczajnie nieefektywnym sposobem jazdy.

Więcej na temat prawidłowej techniki odbić przeczytasz w naszym materiale.

Techniki hamowania na rolkach

Wytracanie i kontrolowanie prędkości

W początkowym etapie nauki, prędkość jazdy należy dostosować do umiejętności. Na początku nie rozpędzaj się zbyt mocno i nie wyjeżdżaj w nieznany teren. Jeśli poczujesz, że twoja prędkość jest zbyt duża, przestań się odbijać i stań na dwóch nogach w pozycji do jazdy na rolkach. Zostań w tej pozycji tak długo, aż wytracisz prędkość. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby zatrzymywania się, które będą przydatne dla osób całkowicie początkujących. Gdy je opanujecie, warto się nauczyć innych, skuteczniejszych metod hamowania.

Wjazd na trawę

Kolejną prostą i bezpieczną metodą zatrzymywania się na rolkach jest wjazd na trawę w pozycji nożyc. Pozycja nożyc wygląda tak, że jedna noga wyjeżdża przed drugą, pozostając ciągle równolegle, nie w jednej linii – po prostu, wysuń jedną nogę do przodu za palcem.

Zobacz na filmie, jak wygląda ta pozycja i jak się do niej przygotować.

Ciężar ciała jest na nodze z tyłu, palce odciążamy, tułów trzymamy pochylony do przodu i dla lepszej kontroli obie ręce kierujemy także do przodu.

Hamowanie wjazdem na trawę jest także omówione w innych naszych materiałach. Przyda się także zapoznanie się z tym, jak pokonywać nierówności w nawierzchni, po której jedziemy, jako że w tym wypadku także korzystamy z pozycji nożyc. Z biegiem czasu przybranie takiej pozycji stanie się dla Was naturalnym odruchem.

Hamowanie pługiem

Hamowanie pługiem podobne jest do hamowania na nartach. Palce skierowane są do siebie, a pięty na zewnątrz. Tak samo jak na nartach, należy uważać aby czubki palców nie złączyły się. Pozycję tą należy poprzedzić ugięciem kolan, wypchnięciem bioder do tyłu i wyciągnięciem rąk przed siebie. W takiej pozycji rozjeżdżamy nogi szeroko, a następnie rozpychamy piety na zewnątrz tak aby między kółkami, a nawierzchnią wytworzyło się tarcie.

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, z jaką prędkością jedziemy przed tym hamowaniem. Najlepiej sprawdza się ono, gdy wytracimy ją już w pewnym stopniu innymi technikami hamowania. W przypadku osób początkujących, trenujących na płaskim terenie, nie powinna zajść sytuacja, w której będą jechać za szybko – jednak warto wiedzieć, z czym może wiązać się takie hamowanie przy dużej prędkości. Mamy dwie możliwości:

  • Spektakularny wystrzał do przodu. Hamowanie pługiem jest naprawdę efektywne i pozwala na gwałtowne zatrzymanie rolek, ale górna część ciała niekoniecznie musi zrobić to samo jeżeli mamy duży pęd.
  • Przejście w slide, czyli ślizg na kołach. To manewr do którego wykonania potrzeba już sporych umiejętności. Koła ślizgają się po podłożu, stopniowo wytracając prędkość.

Koniecznie sprawdźcie, jak wygląda hamowanie pługiem w naszych materiałach oraz na filmie autorstwa instruktorki I Love Rolki Natalii Rutkowskiej, współautorki tego tekstu. Tutorial znajdziecie także w naszych materiałach.

Znajdź towarzystwo do nauki i wspólnej jazdy na rolkach

Rolki to sport dla każdego, możesz uprawiać go razem z dziećmi lub znajomymi w praktycznie każdym wieku, jak długo zachowujecie sprawność ruchową na dobrym poziomie. Jak przy każdym uprawianiu sportu, również w jeździe na rolkach ważna jest regularność.

Uprawianie sportu w grupie sprawi, że będziecie mogli wzajemnie motywować się i zachęcać do wspólnej i regularnej jazdy. Jeśli nie znajdziesz w swoim otoczeniu osoby chętnej do jazdy na rolkach, zapisz się na zajęcia do szkółki rolkowej. To okazja do skorzystania z profesjonalnej wiedzy, podniesienia swoich umiejętności, a także poznania osób, które będą podzielać Twoją pasję do jazdy na rolkach.

W wielu miastach istnieją miejsca, gdzie rolkarze mają zwyczaj się spotykać na wspólną jazdę. Tworzone są grupy w mediach społecznościowych. To nie tylko okazja na podniesienie swoich umiejętności, ale i nawiązanie ciekawych znajomości.

Skorzystaj z profesjonalnej wiedzy

Moda na rolki powróciła, na ścieżkach rowerowych widać coraz więcej osób poruszających się na ośmiu lub sześciu kółkach. Dzięki temu mamy coraz więcej obiektów dedykowanych do jazdy na rolkach takich jak tory wrotkarskie, rolkowiska, wrotkarnie, skateparki, hale do jazdy na rolkach, czy place.

Coraz więcej jest też miejsc, gdzie można uczyć się jazdy na rolkach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z licencjami Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Taka licencja jest gwarancją, że dany instruktor nabył umiejętności oraz metodykę niezbędne podczas prowadzenia szkoleń z jazdy na rolkach.

Jeżeli szukacie takiej wykwalifikowanej kadry, która pomoże Wam robić regularne postępy w jeździe, sprawdźcie na stronie I Love Rolki, czy w Waszym mieście działa szkółka i rozważcie zapisanie się do niej. Praca pod okiem wykwalifikowanego instruktora to gwarancja bezpiecznej nauki, bez ryzyka powielania błędów i nabierania złych nawyków.

Jeśli w Twoim mieście nie działa żadna szkółka rolkowa, nie martw się. Możesz skorzystać z filmów instruktażowych i pakietów lekcji online, które dostępne są na naszej stronie.

Jeden sport – wiele możliwości

Jazda na rolkach daje wiele możliwości. Jeśli opanujesz podstawy możesz dopasować styl jazdy do swoich potrzeb i upodobań. Istnieje naprawdę sporo kierunków rozwoju, a co więcej, rolkarze ciągle tworzą nowe. W ostatnich latach wyłonił się na przykład styl wizard/flowskating, który inspiruje się jazdą agresywną, narciarskim freestyle, freeskatingiem a nawet widać w nim echa BMX-owego flatland. Młodą dyscypliną jest inline alpine, czyli slalom gigant na rolkach, który zdobywa szybko popularność w Europie.

Obrazek przedstawia Sergio Martineza - zawodnika inline alpine podczas zjazdu
Sergio Martinez – zawodnik Inline Alpine

Ci którzy lubią gry zespołowe, mogą zaangażować się oczywiście w hokej na rolkach. Grupy rolkarzy dla rozrywki często grają w berka na rolkach czy nawet frisbee. Dla tych, którzy są żądni wyzwań i lubią adrenalinę czeka ostrzejsza jazda miejska – freeskate oraz jazda agresywna, czyli triki wykonywane na murkach, poręczach i rampach.

Obrazek przedstawia Krystiana Zarzecznego polski rolkarz aggressive wykonujący grind na murku.
Krystian Zarzeczny – polski rolkarz aggressive wykonujący grind na murku

Osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów mogą uprawiać fitness na rolkach, pokonując w szybkim tempie coraz to dłuższe dystanse. Naturalną ewolucją tego jest jazda szybka – maratony uliczne na rolkach, supermaratony a nawet ściganie się na torze. To bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających oraz emocjonujących sportów wrotkarskich. Osoby pragnące zmierzyć się w rywalizacji, mogą spróbować swoich sił w amatorskich zawodach, a jeżeli chcecie się tym zająć „na poważnie”, możecie zapisać się do klubu, w którym jeździ się pod okiem trenera.

Obrazek przedstawia Valentina Thiebaulta - zawodnika jazdy szybkiej podczas treningu na szosie.
Valentin Thiebault – zawodnik jazdy szybkiej

Chcecie jeszcze więcej prędkości i adrenaliny? Downhill, czyli zjazdy po krętych drogach, ze wzniesień, w pełnej „zbroi”, jest odpowiedzią. W tej ekstremalnej dziedzinie sportu osiągnięto rekord prędkości 124 km/h. Nie polecamy jej naturalnie osobom bez co najmniej kilku lat doświadczenia w jeździe – do uprawiania jej konieczne jest opanowanie wymagających technicznie slide na dużej prędkości a także najlepiej posiadanie ekipy, która zabezpiecza zjazd.

Z kolei dla osób lubiących finezyjne ruchy i taniec, ciekawą formą jazdy na rolkach może być freestyle slalom lub jazda figurowa na rolkach. Obie dyscypliny wymagają sporo pracy poświęconej na opanowanie trudnych technicznie manewrów.

Justyna Czapla – zawodniczka freestyle slalom

Istnieje także dyscyplina High Jump, która polega na skokach na rolkach przez tyczkę. To naprawdę wymagająca rzecz, zarówno pod względem koordynacji, jak i siły.

Inwestując w rolki, inwestujesz w zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Jeśli przekonaliśmy Cię do uprawiania tego sportu, nie czekaj: kup sobie rolki i rozpocznij przygodę!

Ten obszerny poradnik powstał przy udziale Natalii Rutkowskiej, założycielki i instruktorki I Love Rolki w szkółce Ice 'n’ Roll, należącej do projektu I Love Rolki. Zachęcamy także do złożenia wizyty naszym przyjaciołom ze sklepu z rolkami, akcesoriami oraz częściami, Bladeville, dzięki którym serwis może działać.

Wszystkie zdjęcia opublikowane w tekście są własnością firmy Powerslide i zostały nam udostępnione za jej zgodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *