Categories
Podstawy jazdy

Skok z obrotem o 360 stopni ze schodów

Zeskok z obrotem o 360 stopni to zdecydowanie jeden z najważniejszych trików w arsenale każdego zaawansowanego rolkarza aggressive oraz freeskatera. Jego opanowanie pozwoli nam nie tylko zabłysnąć na skateparku bądź streecie, ale i przyda się w nauce bardziej zaawansowanych flipów. W dzisiejszej lekcji nauczymy Was, jak skakać z obrotem ze schodów.

Warto zaznaczyć, że o ile samo skakanie ze schodów nie jest specjalne trudne, ponieważ najczęściej wymaga po prostu nabrania odpowiedniej prędkości i delikatnego wybicia, to tutaj trzeba już porządnie ugiąć kolana. Dlatego w pierwszej kolejności upewnijcie się, że macie dobrze opanowane wybicie oraz schodzenie nisko przy lądowaniu, w celu amortyzacji.

Jeszcze taka uwaga: Przemek Madej, który jeździ na filmie, wykonuje zeskok z mute grab. To bardziej zaawansowany trik, więc na początku nie zaprzątajcie sobie głowy łapaniem rolek.

Pierwszą zasadą skoku z przeszkody (jakiejkolwiek) jest podjazd do miejsca wybicia z odpowiednio dostosowaną prędkością – im szybciej, tym bardziej miękkie będzie lądowanie, ponieważ krzywizna lotu będzie łagodniejsza. Kolana muszą być lekko ugięte, a wzrok skierowany na miejsce, z którego będziemy się wybijać.

Tuż przed samym wyskokiem uginamy mocniej kolana, a następnie wybijamy się jednocześnie z dwóch nóg. Nie wybijamy się do przodu, lecz w górę – to pęd ma nas ponieść za schody.

Rotacja musi być rozpoczęta już z miejsca wybicia. Zasada jest prosta – obrót idzie od góry ciała w dół. Najpierw więc przekręcamy głowę i barki, za którymi podążać ma reszta ciała. Należy wziąć także odpowiednio szeroki zamach rękami. Natomiast już w locie, w trakcie rotacji, całe ciało powinno obracać się jednocześnie. Wzrok kierujemy na miejsce lądowaniu dopiero przy zakończeniu obrotu.

Lądowanie musi być zawsze na dwie nogi, z rękoma wyciągniętymi do przodu. Amortyzujemy je ugięciem kolan.

Pamiętajcie, aby się odpowiednio zabezpieczyć przed nauką. Obowiązkowo załóżcie kask oraz ochraniacze – zwłaszcza na nadgarstki! Nie polecamy także nauki na rolkach do jazdy rekreacyjnej lub fitness, bo może to skończyć się poważną kontuzją. Sięgajcie po modele freeskate lub do jazdy agresywnej. Cały potrzebny sprzęt znajdziecie naturalnie w naszym partnerskim sklepie Bladeville. Zapraszamy na rolki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *